Racjonalny wybór?

Czy wiesz co wpływa na Twój wybór?
Niestety ponoć nie jesteśmy tak racjonalne jak nam się wydaje i wpływają na nas czynniki, nazwijmy je: społecznymi. Oto ciekawy dylemat: wyobraź sobie, że w pracy X możesz zarobić 50 tys. złotych. Twoi współpracownicy zarabiają tam 30tys zł miesięcznie. W pracy Y natomiast możesz zarobić aż 60 tys. złotych. Twoi współpracownicy zarabiają tam jednak 80 tys. Gdzie chciałabyś pracować, zakładając, że wszystkie inne czynniki są identyczne  w obu miejscach? Nie możesz się zatem kierować odległością, sympatycznością współpracowników, godzinami pracy. To jest TAKIE SAME. 
Pytanie:
Co byś wybrała?
Jaki byłby Twój racjonalny wybór?
Ja sądzę, że wybrałabym pracę Y.
Przypuszczam, że jeśli pojawią się komentarze – również będą wyborem pracy Y. Ale… badania pokazały, że większość ludzi wolałaby pracę X! Ponoć z powodu poczucia niższości w pracy Y i poczuciu wyższości w pracy X.
Ja patrzę na to tak: skoro inni zarabiają 80tys – to znaczy, że jeśli się sprawdzę, też mogę tyle zarobić! A w pracy X – na dzien dobry dostaje się wszystko co jest do zdobycia… Fascynuje mnie, dlaczego większość wybrałaby inaczej niż ja.
Jestem bardzo ciekawa co Ty o tym myślisz.

Żródło: S.J.Solnickj i D.Hemenway, Is More Always Better? A Survey on Positional Concerns, Journal of Economic Behavior and Organization