Jak założyć biznes będąc kobietą i matką?

Jak założyć biznes – jeśli jesteś kobietą? Jak pogodzić macierzyństwo z obowiązkami?

Faktem jest – co już pisałam – że mamy trudniej od mężczyzn. W kontekście tego, że musimy wybierać – a nasze wybory są bardziej nieodwołalne. Decyzja o dziecku w wieku 50ciu lat w przypadku kobiety jest dość spóźniona, a decyzja o dziecku w wieku lat 30tu – jest bardziej angażująca przeciętną kobietę od przeciętnego mężczyzny.

Wiele kobiet zastanawia się zatem:
jak założyć biznes będąc matką?
Czy da się go w ogóle pogodzić z życiem rodzinnym?
Zanim spróbujemy na to odpowiedzieć, zadam Ci pytanie: czy zdarzyło Ci się mieć na głowie mnóstwo obowiązków, a mimo to funkcjonować świetnie, poradzić sobie z nimi mając mnóstwo energii i jeszcze zaplanować czas wolny?

Przypuszczam, że tak. Sama doświadczyłam tego nieraz. A – jak pisze Jacek Santorski: „troska porządkuje zajęcia i cele”!

Troska w praktyce – to takie coś, co bardzo zwiększa ilość obowiązków. I właśnie o tym warto pamiętać zastanawiając się – czy damy radę.

Troska o innych sprawia, że porządkujemy nasze obowiązki. Staramy się ułożyć je tak, by nie kolidowały z dbałością o bliskich. Oznacza to, że to – co niby jest Twoją słabością – daje Ci też siłę!
Gdy kobieta będąca matką zastanawia się „jak założyć biznes” – zadaje sobie pytanie o organizację czasu. Ile będzie mieć czasu na obowiązki? Ile czasu poświęci dziecku? Czy zajęcie x da się wykonać w czasie y?Osoba bez ograniczeń czasowych – te pytania pomija.
I jaki jest efekt?

Ostatnio z dużym zaskoczeniem trafiłam na facebooku na rozmowę mężczyzn, którzy pracują w domu. Narzekali, ze czas przecieka im przez palce. Trudno im zacząć. Gdy zaczną, co chwilę coś ich rozprasza. Rozpaczliwie próbują różnych sposobów: wychodzą do kawiarni by popracować – i okazuje się, że jest jeszcze gorzej! Czytałam to z niedowierzaniem. Pracuję w domu od końca 2006 roku – i absolutnie, ABSOLUTNIE nie mam takich problemów! Nie mam za dużo czasu – by pozwolić sobie na komfort rozwleczenia i zmarnowania go. Zawsze mam ZA MAŁO czasu.  Za mało – ale ten, który mam wykorzystuję w pełni! Te moje kilka godzin mija jak z bicza strzelił. Ot – ledwie człowiek się w coś wciągnie, coś zacznie robić – już – trzeba lecieć do kuchni wstawić obiad. Ale to co mogłam zrobić – naprawdę jest zrobione! Potem biegnę po dziecko do przedszkola (odbieram o 15.00). Potem wyruszam w trasę zajęć dodatkowych – u nas 3x w tygodniu, na razie tylko dla starszej córki.

Czy moja firma działa? Tak.
Czy zawalam co chwilę jakieś terminy? Nie.
Czy uważam, że jestem niezastąpiona? W żadnym wypadku!

Potrzebuję pomocy. Muszę i chcę za nią płacić innym. Wiele rzeczy odpuszczam – i czas przeznaczam na szukanie wykonawcy, zamiast uczyć się czegoś sama. Nieraz złoszczę się, że nie mogę szybko znaleźć kogoś, kto trafia w moje potrzeby. Tak – to też jest cena. Ale mam przekonanie, że warto.

No i przede wszystkim – nie marnuję czasu w niekontrolowany sposób!
Jak założyć biznes będąc kobietą? – brzmi już zatem bardziej optymistycznie.

Jeśli do tego nauczysz się zarządzać czasem  – masz szansę być skuteczniejsza od mężczyzn mających – pozornie – większe szanse na sukces od Ciebie!
Od czasu do czasu – do każdego przychodzi moment zwątpienia. Warto sobie zdawać tego sprawę już na początku – gdy pytasz samą siebie „jak założyć biznes”, musisz wiedzieć też, że istotna jest odpowiedź na pytanie „jak utrzymać motywację?”.

Jak myślisz – kiedy masz większą motywację do działania?

 • gdy nie masz nikogo? Nikt nie jest od Ciebie zależny

 • A może wówczas gdy są osoby, o które chcesz dbać.

Odpowiedź jest oczywista. Twoje dzieci dadzą Ci siłę w momencie, gdy nie zdołałabyś jej wykrzesać dla siebie samej. Twoje dzieci obudzą w Tobie prawdziwą lwicę i dadzą Ci siłę do walki – również walki o Ciebie.
I takiego macierzyństwa właśnie Ci życzę 🙂 Energetycznego. Otwartego na wyzwania.

Wówczas prowadzenie własnej firmy możesz wpleść w swoją codzienność – i wszystkim wyjdzie to na dobre – nawet gdy czasem konieczne będą kompromisy.

A teraz – jeśli oczekujesz jeszcze odpowiedzi na pytanie „jak założyć biznes pod względem formalnym" – muszę Cię odesłać do wyszukiwarki google. Albo prościej: tu (http://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/)

A może masz jeszcze jakieś „kobiece” wątpliwości?
Jeśli je przerabiałam na własnej skórze – odpowiem.
Dziękuję za Twój czas poświęcony na lekturę.

 • Anika

  Jestem ciekawa całości organizacji twojego dnia… tak konkretnie 🙂 na razie pracuję na etacie… mam jedno dziecko. Myślę o biznesie 🙂 dojrzewam mentalnie  póki co 😉

 • kamelka

  a ja mam problem z marnowaniem czasu

  jak tego nie robić???

 • Mariola Kędzierska

  Anika, to by był temat na oddzielny artykuł 😉 pomyślę 🙂

  Kamelka – no przyznam, że ja po prostu robię to co zaplanowałam i zapisałam wczesniej w terminarzu – natomiast czytałam o pewnym tricku. Tim Ferris radzi by zapytać siebie 3 razy w ciągu dnia o okreslonym z góry porach: Czy jestem produktywny czy tylko aktywny? Innymi słowy: czy nie wyszukujesz sobie zajęć tylko po to, by uniknąć tego co ważne?

  Powinno pomóc.

 • Aśka

  Hmmm no tak… czas to jedno ale co z produktem? Jak w czasach, w których to wszystko można znaleźć i kupić w internecie stworzyć coś co da nam realne szanse istnienia i funkcjonowania na rynku? Myślę, że to jest dużo trudniejsze niż wygospodarowanie owego czasu.

   

 • Mariola Kędzierska

  Aśka, powiem tak – owszem to jest trudne – ale głównie na początku. Gdy próbujesz wymyślić – za co się tu wziąć. A jeszcze nie masz żadnych doświadczeń biznesowych. Ileż ja miesięcy rozmyślałam przed moim pierwszym biznesem! Pamiętam to doskonale. Potem robi się nieco łatwiej – nagle jest więcej pomysłów niż możliwości wykonania. Patrzymy bardziej świadomie – i widzimy nisze. Ale czy są prawdziwe? Czy tylko nam się wydaje, że jest tam jakiś rynek?  Na szczęście są sposoby i to całkiem łopatologiczne – na znalezienie i zweryfikowanie swojego potencjalnego produktu. Sposoby proste w swoich założeniach. Będę o tym pisać/mówić, także zaglądaj do nas.

 • Aśka

  Ok w takim razie z niecierpliowścią czekam na sposoby aby zweryfikować swój potencjalny produkt :):)

 • triada

 • triada