Jak osiągnąć sukces w biznesie ? prosty mini poradnik dla kobiet

Może chciałabyś osiągnąć sukces w biznesie – ale czy wiesz, że 90% biznesów nie dożywa 5-go roku swojej działalności? A ponad połowa nie dożywa nawet pierwszej rocznicy!
Jeśli myślisz o zarabianiu na własny rachunek, pewnie nieco Cię to niepokoi. Może nawet BARDZO Cię to niepokoi… Tym bardziej, że większość tych biznesów, które upadają w pierwszym roku należy ponoć do kobiet… Tak przynajmniej wynika z danych GUS. To nie wszystko. W pierwszym kwartale 2012 roku, zbankrutowało o 20% więcej firm, niż w pierwszym kwartale 2011 roku… Porównanie z rokiem 2008 – sprzed kryzysu – jest jeszcze bardziej miażdżące.
Co to oznacza dla Ciebie?
Czy powinnaś odłożyć na później swoje marzenia o biznesie?
Absolutnie nie. Kryzys też ma swoje dobre strony – niektórzy potrafią go wykorzystać i rozwijać się dzięki temu szybciej. Tak, nie pomyliłam się: niektórym kryzys POMAGA w rozwoju firmy.
Tobie na początek pomoże przeczytanie kilku rad, które przygotowałam tutaj dla Ciebie. Część z nich pochodzi od prawdziwego rekina biznesu: Leszka Czarneckiego. A część od mojej skromnej osoby – czyli matki dwójki dzieci z biznesem od 6 lat 🙂
Gotowa?
Zapinaj pasy – zaczynamy!

 1. Wybierz biznes związany z Twoją pasją. Tylko to zapewni Ci odpowiedni poziom energii, tylko pasja popchnie Cię do przodu w momentach zwątpienia. Przecież chciałabyś to robić, nawet gdyby nikt Ci za to nie płacił- jako hobby- więc: ruszaj!

 2. Zaczynaj swój biznes tak szybko jak się da. Jeśli jesteś młoda, nie masz doświadczenia – to najlepiej Z MAŁĄ ILOŚCIĄ PIENIĘDZY. Jesteś studentką? Świetnie. Jesteś już sporo starsza: nie czekaj! Zaczynaj jakkolwiek, ale JUŻ! A odnośnie gotówki… Gdybyś miała jej zbyt dużo – i czuła się dzięki niej bezpiecznie, nie mając doświadczeń biznesowych – byłaby to najgorsza rzecz, jaka młodemu biznesowi może się przydarzyć. Straciłabyś czujność, rozwagę, a może nawet kreatywność!

 3. Rozmawiaj o biznesie i pieniądzach. To przyjemne – nawet gdy akurat jesteś pod kreską. Pieniądze są dobre. Odmitologizuj je. Chyba nie wierzysz w bajki o dobrych biednych i złych bogatych?

 4. Od razu przyjmij do wiadomości, że część Twoich przedsięwzięć zakończy się porażką. Ot – statystyka. Nie da się inaczej. I od razu powiedz sobie co zrobisz po takiej porażce! Nie liczy się ile razy upadasz – ale co robisz PO tym upadku. By osiągnąć sukces – musisz najpierw wiele razy upaść…

 5. Ucz się zatrzymywać pieniądze – nie wydawaj na konsumpcję. Jesteś na ścieżce wzrostu – musisz inwestować!

 6. Gdy tylko będzie to możliwe – buduj rezerwę finansową firmy. Gdy osiągniesz pułap, że Twoja firma nie musi nic zarobić przez 3-6 miesięcy by istnieć – będziesz o wiele bezpieczniejsza!

 7. Planuj – i rozliczaj sama siebie z tych planów. Plan zapobiega chaotycznemu bieganiu od okazji do okazji.

 8. Zlecaj na zewnątrz ważne rzeczy, na których się nie znasz – np. rachunkowość. To wręcz obowiązkowe!

 9. Ucz się od ludzi – nie tylko z książek– o prowadzeniu firmy, o finansach. Wybieraj tych ludzi starannie – Twoja księgowa najprawdopodobniej nie jest właściwą osobą, by nauczyć Cię przedsiębiorczości… Ale słuchaj jej w dziedzinach, na których się zna.

 10. Chroń się przed „narzekaczami”, jak to w życiu jest ciężko. Każdy z nas miewa słabszy dzień i potrzebuje się czasem wygadać – ale są ludzie, którzy wysysają z nas pozytywne podejście do życia – bo inaczej nie potrafią. To samo dotyczy telewizji – uważaj co oglądasz! Jeśli już oglądasz telewizję – staraj się wybierać inspirujące programy o tym jak osiągnąć sukces!
   

 11. Doceń wagę kontaktów i znajomości. Zżymasz się na fakt, że pan X zatrudnił w swojej firmie kolegę pana Y? Niesłusznie – tak jest po prostu dla niego bezpieczniej. Rekomendacja – to korzyść dla obu stron. Ty też rozmawiaj z ludźmi, dawaj czego potrzebują i proś o przysługi.
   
 12. Poznawaj nowych ludzi, bądź otwarta – nie zakładaj, że wystarczą Ci, których znasz. Wykorzystuj do tego studia, kursy, szkolenia, znajomych. Szkolenia dla kobiet również mogą być dobrą alternatywą – my kobiety musimy nauczyć się wspierać i współdziałać – tak jak to robią mężczyźni…
   
 13. Buduj model swojego biznesu tak, by mógł działać niezależnie od swojego właściciela, by osoba wykonująca swoją pracę dla Ciebie, była jak najłatwiej zastępowalna. Jeśli nie wyobrażasz sobie by ktoś mógł wykonać pracę ZA Ciebie – popełniłaś gdzieś błąd w myśleniu. Albo po prostu nie chcesz być przedsiębiorcą, tylko rzemieślnikiem bardziej lub mniej wyspecjalizowanym, wykonującym swój zawód. To nic złego oczywiście -tylko tego nie pomyl!
   
 14. Planując biznes myśl o jego rozwoju. Czy jest perspektywa zwiększenia skali działań?
   
 15. Rozważ jak łatwo jest naśladować Twój biznes. Jakie są bariery wejścia na Twój rynek dla konkurentów? Czy możesz się przed tym ochronić? Nawet łatwe do kopiowania biznesy możesz i powinnaś chronić na tyle, na ile to możliwe.
   
 16. Nie rzucaj się na zbyt głęboką wodę, by potem nie móc spać po nocach, w strachu, że się nie uda.  Strach zabija kreatywność. Skuteczniej jest działać w stanie radosnej ekscytacji.
   
 17. No i  rada na sam start: zanim zaczniesz działać i angażować się na poważnie, sprawdź rynek. Czego chcą klienci? Czy są gotowi do zakupów? Czy jest konkurencja w Twojej niszy? (gdy nie ma nikogo, to zły znak- może nie tam wcale pieniędzy).

I jeszcze jedna informacja – na pozór to oczywiste, ale gdy zapędzimy się w myśleniu o kryzysie, możemy o tym zapomnieć: kryzys nigdy nie dotyka wszystkich w jednakowym stopniu! Wśród Twoich potencjalnych klientów, jeśli tylko mądrze ich wybrałaś, są osoby, którym wcale nie spadły dochody. Są osoby, które nie muszą specjalnie zaciskać pasa i rezygnować z zakupów u Ciebie. Są osoby, którym powodzi się tak samo lub lepiej – więc nie szukaj usprawiedliwień, tylko zastanów się, gdzie ich znajdziesz.

Zatem zapamiętaj: zawsze można osiągnąć sukces w biznesie. Choć są czasy gdy „większości biznesów” jest łatwiej i takie gdy jest trudniej. Gdy jest trudniej – szczególnie wtedy trzeba postawić nacisk na koncentrację działań i naukę rozróżniania: tego co działa oraz tego co nie.

Odpowiedz sobie tylko, czy szukasz wymówek czy sposobów…

I zostaw nam swój komentarz.

 

 • Viki

  Sprzedaję na allegro biżuterię, która robie sama. Jak nie zrobię – nie mam co sprzedac, a jak wyjadę – nie ma kto tego wysłac, Zwiekszenie skali u mnie? Musialabym sprzedawac cudze wyroby, wiec ceny bylyby wyzsze… Musze to jeszcze przemyslec, ale faktycznie moja droga moze byc drogą do nikąd w dluzszej perspektywie :/

  Ciekawy artykul!