7 sposobów na udane święta;)

Już wkrótce Wielkanoc.

Niektóre z nas powoli się przygotowują do świąt- robią zakupy, planują świąteczne menu, sprzątają i myją okna.

Zacznę od tego, że nie widzę nic złego w wysprzątanym domu i dobrym jedzeniu. Nie chwalę się, że nie sprzątam, nie prasuję i mam w poważaniu obowiązki domowe, bo szkoda mi na to czasu.

Absolutnie nie.

Lubię jak w domu jest ładnie i pachnie ciastem.

W weekend wchodzę do kuchni i dopieszczam rodzinę kulinarnie- na co zwykle w tygodniu nie ma tyle czasu.

Podobnie w święta – właśnie szukam fajnych przepisów (słodkich i słonych), którymi zaskoczę bliskim na składkowym wielkanocnym śniadaniu.

Co ja na to poradzę, że to lubię? 🙂

Lubię spędzać czas w domu, lubię się wyspać w wolny dzień, lubię się zasiedzieć z mężem przy winie wieczorem przy dobrym serialu i lubię rodzinne spotkania – z bliższą i dalszą rodziną i taką trochę przyszywaną też.

Jest jednak pewne ale…

Robię to wszystko dlatego, że to lubię.

Sprawa mi to przyjemność.

I nie uważam, że tak musi robić każdy.

Nie uważam, że trzeba koniecznie umyć okna przed świętami (pomimo, że jest zimno i pada śnieg), iść z palmą bo wypada czy spotkać się ze średnio lubianą, dalszą rodziną.

Od dawna staram się czas świąteczny spędzać w taki sposób, jak lubię – czego i Wam życzę.

Dlatego moje przesłanie na dzisiaj:

1. Spędź święta tak jak lubisz – spotkaj się z rodziną, zostań w domu i oglądaj cały dzień seriale, wyjedź w góry. Obojętne. Ważne- zrób to, na co masz naprawdę ochotę!

2. Jeśli chcesz umyć okna – umyj. Jeśli nie masz na to ochoty – daj sobie spokój:) To samo dotyczy porządków, zakupów itp. Najgorsze co możesz sobie zrobić to sprawić, że będziesz zmęczona, zdenerwowana i zapracowana, bo wzięłaś sobie za dużo na głowę – a dotyczy to każdych świąt czy uroczystości).

3. Idź w minimalizm kulinarny. Święta Wielkanocne to tak naprawdę 2 dni… Nie ma potrzeby robienia wielkiej ilości zakupów i potraw. Wybierz co lubicie najbardziej i tylko to przygotuj. Pomyśl – ile z tego się potem zmarnuje?

4. Zaplanuj ten czas – wykorzystaj wolny czas na spotkanie z rodziną, znajomymi, przyjaciółmi. Zorganizuj wyjazd lub składkowe spotkanie. Albo nic nie planuj i spędź czas z książką, filmem czy serialem. Wybierz świadomie, czego potrzebujesz, żeby odpocząć.

5. Jeśli chcesz wyjechać i spędzić święta w hotelu lub za granicą – zrób to!

6. Jeśli masz rodzinę – podziel obowiązki. Serio, nie musisz wszystkiego robić sama. Twój partner i dzieci też przecież mogą się zaangażować w świąteczne przygotowania. Razem wszystko pójdzie sprawniej i szybciej.

7. Przypomnij sobie, co lubiłaś w świętach jak byłaś dzieckiem? Co sprawiało Ci największą przyjemność? Na co czekałaś? Może warto do tego wrócić?

A przede wszystkim – odpocznij i ciesz się tym co ważne!